Technologia Blogger.

sobota, 26 marca 2011

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - projekt

| | 3 komentarze
Ścieki wciąż stanowią poważny problem w naszym kraju, spory odsetek domów nie ma kanalizacji, a ścieki z nieszczelnych zbiorników zanieczyszczają wody gruntowe i wywołują eutrofizację wód. Jedną z możliwości zapobiegania takiemu stanowi rzeczy są przydomowe oczyszczalnie.

Oszczędzanie wody
Ścieki pochodzą w gospodarstwie z różnych źródeł. Blisko połowa z nich powstaje podczas spłukiwania toalet, w dodatku są to te najgroźniejsze ścieki. Istnieją proste systemy toalet suchych, popularne np. w niektórych krajach skandynawskich. Zawartość takiej toalety kompostuje się kilka tygodni, po czym można ją wykorzystać jako nawóz, natomiast mocz odprowadzany jest osobno i można go zużyć np. do podlewania trawnika. Korzyści z takiego rozwiązania jest więc sporo, nie wspominając o oszczędnościach wody.

Dodatkową wodę można uzyskać z opadów - prosty system może każdy zamontować na własną rękę. Woda z opadów nadaje się do podlewania ogrodu, mycia samochodu, podłóg a nawet do prania.

Przydomowe oczyszczalnie
W obszarach nieskanalizowanych niewielkie oczyszczalnie (do 5 m3/dobę) można budować bez pozwolenia na na obszarach rolniczych. Nie muszą to być skomplikowane, dostępne w handlu specjalistyczne "pojemniki", zwykle z tworzywa sztucznego. Małą oczyszczalnię może zbudować każdy, jako osadnik adaptując chociażby stare szambo. Z dostępnych rozwiązań najbardziej ekonomiczne są proste drenaże rozsączające oraz oczyszczalnie hydrofitowe, dające kilka innych korzyści, m. in. możliwość uzyskania dodatkowej biomasy lub odzyskania części wody ze ścieków. 

Koszty oczyszczalni
Budowa drenażu rozsączającego na własną rękę z rur PCV to koszt rzędu niecałych 1000 PLN na jednego użytkownika, natomiast oczyszczalni hydrofitowej około dwukrotnie większy. W wielu gminach wciąż można starać się o dofinansowanie tego typu inwestycji, więc warto zainteresować się podobnym rozwiązaniem. Jednakże najprostszym i najlepszym rozwiązaniem są wciąż niepopularne u nas suche toalety. Eliminują praktycznie problem ścieków, gdyż wodę spoza toalety, tzw. szarą wodę, możemy bez przeszkód używać w ogrodzie do nawadniania. Ceny takich toalet wahają się w granicach kilku tysięcy złotych. 

Więcej informacji

Udostępniłem arkusz kalkulacyjny pozwalający obliczyć zalecaną wielkość poszczególnych elementów oczyszczalni hydrofitowej, dostępny jest pod tym adresem, wraz z opisem.


Jeżeli interesują Cię informacje związane z budową przydomowych oczyszczalni ścieków lub nawet gotowe, bezpłatne projekty, zachęcam do kontaktu ze mną.  

3 komentarze:

  1. Faktycznie - obecnie w wielu domach nie ma dostępu do zbiorczej sieci kanalizacyjnej, większość z tych osób decyduje się na szambo, ponieważ wiąże się to z mniejszymi kosztami wybudowania niż wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Szkoda jednak, że nikt nie zwraca uwagi na późniejsze koszty eksploatacji - roczny wywóz szamba to ok. 2000 złotych, zaś roczna eksploatacja POŚ to 200-300zł...

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto rozpowszechniać tę wiedzę, z powodów, o których piszesz. Co prawda jak zwykle w naszym kraju często trochę nasza administracja rzuca kłód pod nogi, ale jest to wszystko do przejścia :)

    OdpowiedzUsuń

 
Twitter Facebook Dribbble Tumblr Last FM Flickr Behance